İdeal Kilo Hesaplama

İdeal kilonuzu bulmak için hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

İdeal Kilo Hesaplama Aracı

Örn: 160

İdeal Kilo Nedir?

İdeal kilo,bireylerin boy ve yaş ortalamalarına göre sahip olması gereken ağırlık anlamına gelir. İdeal kilo aynı zamanda, vücut kitle endeksi oranının doğru oranda olduğunu gösterir. Bu iki kavram birbiriyle iç içedir.

Kişilerin ani zayıflama, hızlı kilo alımı gibi durumlarla kilo değişimi yaşaması, hem sağlığı hem de psikolojiyi etkileyen önemli bir faktördür.

Kilo değişim faktörü, besin değeri gereksinimlerinin yetersiz veya fazlasıyla alınmasından dolayı ciddi rahatsızlıklara sebep olabilecek niteliktedir. Bu yüzden, yaş ve boy ortalamanıza göre ideal kilonuzu öğrenmek, yaşam kalitesi açısından önemlidir.

İdeal Kilonun Üstünde Olmanın Zararları Nelerdir?

İdeal kilo üzerinde bir ağırlığa sahip olmak, özellikle günümüzde oldukça sık karşılaşılan bir problemdir. Yapılan araştırmalara göre, ciddi hastalıkların çoğunun sebebi fazla kilo alımıdır. Fazla kilo alımı ile bu kadar ciddi rahatsızlıkların oluşmasının başlıca sebebi, elbette ki psikolojik etkenleridir. Psikolojik açıdan negatif hisler getiren aşırı kilo, organların gerekli nitelikte çalışmasını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Zira bedende fazla yağ birikimi, negatif hormonları harekete geçirmektedir.

Bireyin yaşı ilerledikçe, metabolizma hızı yavaşlar ve dolayısıyla kilo artışı da yaşanmaya başlar. Bu sebeple erişkin bireylerde, fazla kilo riski daha sık görülmektedir. Ayrıca yoğun iş temposu ve sorumluluk ağırlığı, anksiyete gibi rahatsızlıkları tetikler ve anksiyete fizyolojik olmaktan ziyade, psikolojik katmanda açlık hissi getirebilir. Bu da bireyi gereğinden fazla yiyecek tüketerek, fazla kilo alımına yöneltir.

Çağımızın en sık karşılaşılan obezite problemlerine bakıldığında, ideal kilo üzerindeki bir bireyin gerekli uygulamaları yapmaması obezite başlangıcına sebep oluyor. Obezite, Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan tanıma göre; kişinin vücudunda gereğinden fazla yağ birikimine sahip olması demektir. Dolayısıyla, ideal kilo ölçümünü gerçekleştirmeden veya bunu önemsemeden yaşamı devam ettirmek, kişinin sağlığını ciddi ölçüde etkileyebilme gücüne sahiptir.

Vücut kitle endeksi hesaplanıldığında erkeklerde %25, kadınlarda ise %30 üzeri yağ oranı, obezite habercisi olarak sayılıyor.

Beden kitle endeksi oranınız fazla çıktıysa, yapacağınız ilk iş; bir diyetisyenle görüşüp gerekli egzersiz ve besin programlarını edinmektir. Bu süreçte kararlı ve istikrarlı olmanız, alacağınız pozitif neticeler ile sağlıklı yaşamın önemini fark etmenizi sağlayacaktır.

ideal-kilo

İdeal Kilonun Altında Olmanın Zararları Nelerdir?

Belirlenen ideal kilo altındaysanız, elbette ki yine fizyolojik olarak farklı tehlikeler ile karşı karşıyasınızdır. Zayıflık, ideal kilonuzun boy seviyenize karşı alçak miktarlarda olması demektir. Günümüzde zayıflık / aşırı zayıflık makul olan bir durummuş gibi görünse de, en az obezite kadar farklı risklere sahip.

İdeal kilonun altında olmak, vücudunuzun bazı ihtiyaçlarının giderilemediğinin bir kanıtıdır. Dolayısıyla gerekli enerjiyi vücutta tutamamış ve ya alamamış bir bireyin organ yeterlilikleri zamanla sekteye uğramaya başlar. Zayıflık görülen bireylerin çoğunda anemi,nabız atışında bozukluk, cilt kırışıklıkları fazlalığı, tansiyon sorunları vb. hastalıkların daha fazla rastlanıldığı da saptanmıştır.

Bir diğer perspektiften bakacak olursak, ideal kilo altında olan bir birey için bu durum, bazı hastalıkların habercisi dahi olabilir. Çeşitli hastalıklar kendilerini kilo faktörü ile gösterir. Bunu dikkate almamak, vücudunuzun size yolladığı mesajı görmezden gelmek anlamına gelir. Sonuç olarak ise, sağlığınızı yüksek oranda olumsuz etkileyen durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Peki ideal kiloya ulaşmak için ne yapılması gerekir? Doğru beden kitle endeksi oranına sahip olmak için hem gerekli aktiviteleri gerçekleştirip, hem alanında uzman bir diyetisyen ile görüşmek fiziksel sağlığınız kadar ruhsal sağlığınızı da olumlu yönde etkileyecektir. Eğer bu tetkiklerle yeterli sonucu alamazsanız, hormon ölçümü yaptırmanızda fayda var.

İdeal Kiloda Olmanın Faydaları Nelerdir?

Yetişkin bir insanın ideal kiloya ve gerekli vücut kitle endeksi oranına sahip olması, gerekli enerji sirkülasyonunun sağlanabildiğinin bir işaretidir. Gerekli enerjiyi, yeterli miktarda tüketen bir bireyin günlük aktiviteleri efor harcamadan gerçekleştirebildiği bilinmektedir. İdeal kilo seviyesinde bulunan bir bireyin, günlük hayatının kalitesini bu derecede etkileyebilen bir faktör, psikolojik sağlığında yerinde olmasını sağlar. Psikolojik sağlığın korunması ise, hem bahsettiğimiz negatif hormonları uzak tutacak, hem yaşam kalitenizi arttıracaktır.

Yorum Yapın

user