Vücut Kitle Endeksi Hesaplama

Vücut Kitle İndeksi hesaplamak için hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

VKE Hesaplama Aracı

Örn: 60
Örn: 160

Vücut Kitle Endeksi Nedir?

21. yüzyılın insanlık açısından en büyük sorunlarından bir tanesi kilo problemi olarak karşımıza çıkıyor. İnsanlar beslenme alışkanlıkları nedeniyle zaman zaman zafiyete yada obeziteye kadar uzanan kilo sorunlarıyla karşılaşabiliyorlar. Beslenme alışkanlıklarımızdaki düzensizlikler ise kilo problemindeki en başat neden. Örneğin; insanların besin değeri düşük ürünler tüketmesi nedeniyle aşırı zayıflık ya da çok fazla fast food türü ürünleri tüketmesi nedeniyle obeziteye kadar uzanan sorunlarla karşı karşıya kalabiliyorlar. İşte tam da bu noktada, vücut kitle endeksi kilonuzun boyunuza göre doğru oranda olup olmadığını hesaplamanıza yarıyor. Diğer bir tanımla bu hesaplama ile vücudunuzdaki yağ oranını tahmini olarak hesaplayabilirsiniz. Sizler için hesaplamanın nasıl yapıldığını ve sonuçların neler ifade ettiğini bir araya getirdik.

Vücut Kitle Endeksi Hesaplama

Vücut kitle endeksi hesaplamasında boy ve kilo değerleriniz esas alınır. Tam olarak boyunuza göre kilonuzun ne olması gerektiğini sizlere verir. Çıkan sonuca göre kilonuzun zayıf, ideal veya obez seviyesinde olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu hesaplamalar sadece yetişkin kişiler için yapılabilir ve yetişkinlerde doğru sonuçları verir.

Vücut Kitle Endeksi Hesaplama Formülü

Vücut kitle endeksi formülü kilo cinsinden vücut ağırlığınızın, metre cinsinden boyunuzun karesine bölünmesiyle elde edilir.

Kilo / (Boy)2

Örneğin; 75 kilonuz ve 1.75 boyunuz var ise 75/(1.75)2=24.5 şeklinde olmalıdır. İşlem sonucu elde edilen sonuç sizin vücut kitle endeksinizdir.

Vücut Kitle Endeksi Değerleri

Vücut kitle endeksi hesaplamasından sonra elde ettiğiniz her bir değerin sizin için bir anlamı bulunuyor. Çıkan sonuç size çok zayıfsın kilo al ya da çok kilolusun sağlığına dikkat et diyebilir. Bu değerler;

VKE'si 18.5'den az zayıf kişiler

Bu sonuç vücut kitle endeksinizin normalden düşük olduğunu sizin kilo almanız gerektiğini ifade eder. Sonucu zayıf olarak çıkan bir kişi doğru beslenme programına girmeli ve kilosunu ideal seviyeye çıkarmalıdır. Bunun için diyetisyenden destek alarak kilo alabilirsiniz.

18.5 - 24.9 arası ideal kilolu kişiler

Çıkan sonuç 18.5 ile 24.9 arasında ise kilonuz çok iyi anlamına gelmektedir. Bu sizin doğru ve yeterli şekilde beslendiğinizi ifade etmektedir. Formunuzu ve kilonuzu ideal seviyede tutmak için spor da yapabilirsiniz.

25 - 29.9 arası fazla kilolu kişiler

Artık sizin için tehlike çanları çalıyor demektir. 25 ile 29.9 arası değerlere sahipseniz mutlaka beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmeli kilonuzu vücut kitle endeksine indirebilmek için mutlaka spor yapmalısınız.

30 - 39.9 arası obez kişiler

Vücut kitle endeksinde 30 ve üzeri değere çıktığınızda obezite başlangıcı sürecine girmişsiniz demektir. Diğer bir tabirle artık şişmansınız ve kendinize çok dikkat etmeniz gerekiyor. Bir çok iç hastalığa aday olduğunuz anlamına geliyor. Kesinlikle bir diyetisyenden destek almalısınız.

40 üzeri ileri obez kişiler

vücut kitle endeksi sonucuna erişmişseniz, artık kalp ve damar rahatsızlıkları yaşamaya aday olabilirsiniz. Beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmeli, mutlaka bir sağlık personelinden yardım almalısınız.

Yorum Yapın

user