ara
Üzüm kaç kalori

Üzüm Kaç Kalori

Kalori Hesaplama Aracı

Kalori

Kalori Dağılımı

%45 %45 %45
Karb. Protein Yağ

Besin Değeri Miktar
Kalori (kcal)
Yağ (g)
Kolesterol (mg)
Sodyum (mg)
Potasyum (mg)
Karbonhidrat (g)
Lif (g)
Protein (g)
A Vitamini (IU)
C Vitamini (mg)
Kalsiyum (mg)
Demir (mg)

Üzüm Kalorisi

  • 100 gram Üzüm 67 kaloridir.

  • 1 Su Bardağı Üzüm 62 kaloridir.

  • 1 Avuç Üzüm 27 kaloridir.

Üzüm Glisemik İndeksi

  • Glisemik İndeks: 53 (Düşük)
  • gr. İçin Glisemik Yük:

Üzüm Hakkında

Dünya genelinden eski çağlardan beri lezzeti ile bilinen bir gıda olarak tüketilen üzüm, ülkemizde asma ismiyle de bilinir. Türkiye’de bolca olan üzüm bağları, özellikle Anadolu’da bolca bulunur. Üzüm yetiştiriciliğinde Türkiye, başta gelen en önemli ülkelerden biridir ve bu nedenle çeşitleri de oldukça fazladır. Dünya genelinde üzümlere bakılacak olunursa, 10.000 den fazla üzüm çeşidi bulunmaktadır.

uzum

Üzümün Faydaları

Üzümün tüketimi, mevsim elverişliliğinin değişikliğine göre farklılığı gösterse de, tüketimini en çok etkileyen diğer bir faktör çekirdekli ya da çekirdeksiz oluşudur. Birçok insan çekirdeksiz üzümü tercih ederken, tüketim şekilleri de taze ve ya kuru üzüm olarak farklılık göstermektedir. Peki üzümün faydaları nelerdir?

Üzüm, zaten bir meyve olması sebebi ile sağlıklı beslenme için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşam ve fit bir görünüm için meyveler, düzenin oluşturulmasında büyük ölçüde etkilidirler. Üzüm B tipi birçok vitamini içermektedir. B vitaminleri (B1,B2) sindirim sistemleri, kan basıncı düzenlenmesi, bağışıklık, beyin fonksiyonlarının düzgün çalışması, cilt sağlığı ve güzelliği gibi alanlarda aktif etki gösteren vitamin çeşitleridir. Özellikle B1 ve B2 vitamini sahibi üzüm, diyet dönemlerinde sıklıkla tercih edilir. Bunun sebebi, içeriğinde bulunan asitlerin yağ yakımı gibi görevleri üstlenmesidir. Elbette meyve çeşidi olarak, lif açısından zengin olması, dengeli ve düzenli beslenme ile ideal kilo hedefine ulaşmada büyük bir etkendir. Sadece B vitaminleri değil, potasyum, magnezyum ve demir açısından da zengin olan üzüm, içeriği sayesinde kas kasılmaları, kalp ritmi bozukluğu gibi olumsuz sağlık durumlarına karşı da iyi gelir. Demir içeriğini besinlerde bulmak oldukça zordur ve demir özellikle çocuk gelişiminde çok önemlidir. Buna karşın üzüm, demir ihtiyacını karşılamada oldukça tatmin edici ve kolay ulaşılabilir bir besin kaynağıdır. Elbette üzümün besin zenginliği bunlarla sınırlı kalmıyor. A, C, E vitaminleri gibi sağlığı ciddi derecede etkileyen birçok vitamini içinde barındırıyor.

Üzüm, yalnızca organ sağlığı değil, aynı zamanda cilt sağlığını olumlu açıdan etkilemesi sebebi ile de düzenli tüketilmesi gerekilen besinlerden biri. Üzümün faydaları arasında gösterilen, ciltteki su oranını düzenleme, cilde parlaklık ve canlılık verme, saç sağlığını pozitif yönde değiştirme, el ve tırnak için cildin ihtiyacı olan nemi sağlayabilme faktörleri, düzenli üzüm tüketimini destekleyecek niteliklerdendir.

Üzümün çeşitliliğinin oldukça fazla olması elbette bir şekilde sofralara girmesini sağlıyor. Tüketim araştırmalarına bakıldığındaysa, üzüm çeşitleri arasında en çok tercih edilen tür ise kuru üzüm. Hem alternatif olarak açlığı geçiştirebilen, hem de enerji veren kuru üzüm, diyet dönemlerinde üzüm tüketmek isteyenler için alternatif bir tüketim seçeneği.

Güzellik Ve Üzüm

Üzüm cilt sağlığına olumlu yönde etki eden doğal kaynaklardan biri olarak kullanılmak istendiğinde, en hızlı ve en kolay uygulanabilen cilt maskelerinden biridir. Cilde direkt olarak etli kısmı ile masaj yapılarak uygulanabilen üzüm, düzenli kullanımda cilt tonunu eşitleme işlevini görüyor. Ayrıca özellikle cilt temizliği için tonik yerine üzüm ile masaj yapıp daha sonra durulanan cilt, ekstra olarak kimyasal içerikli bir tonikleme işlemine ihtiyaç duymuyor.

Üzüm , cilt sağlığı için kullanılmak istendiğide, püre haline getirerek kullanılabilir. Çekirdeği ile püre haline getirdiğiniz üzümü, yarım saat cildinizde bekletirseniz, yıkadıktan sonra oluşacak ferahlık hissi ile kendinizi taze hissedersiniz. Elbette bu maske ferahlık hissinin yanı sıra, içeriğinde bulundurduğu C vitamini sayesinde düzenli kullanımda akne izlerinin yok edilmesine yardımcı oluyor.

Yorum Yapın

user