ara
Süt (Tam Yağlı) kaç kalori

Süt (Tam Yağlı) Kaç Kalori

Kalori Hesaplama Aracı

Kalori

Kalori Dağılımı

%45 %45 %45
Karb. Protein Yağ

Besin Değeri Miktar
Kalori (kcal)
Yağ (g)
Kolesterol (mg)
Sodyum (mg)
Potasyum (mg)
Karbonhidrat (g)
Lif (g)
Protein (g)
A Vitamini (IU)
C Vitamini (mg)
Kalsiyum (mg)
Demir (mg)

Süt (Tam Yağlı) Kalorisi

  • 100 gram Süt (Tam Yağlı) 61 kaloridir.

  • 1 Su Bardağı Süt (Tam Yağlı) 146 kaloridir.

  • 1 Çay Bardağı Süt (Tam Yağlı) 73 kaloridir.

  • 1 Litre Süt (Tam Yağlı) 732 kaloridir.

Süt Hakkında

Süt, uzun zamandan beri sağlıklı yaşamla ilişkilendirilir ve bu durum onu Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa başta olmak üzere Dünya'da çok tüketilen içeceklerden biri yapar. İnsanlar dahil tüm memeliler, yavruları katı yiyecek için hazır olana kadar onları beslemek için süt kullanır. Süt, değerli besinler ve mineraller içerir. Sağlığa çeşitli yararları vardır. Örneğin içerdiği kalsiyum sayesinde osteoporozu, yani kemik erimesini önler.

süt

Sütün Yararları

Süt, uzun süredir sağlıklı bir içecek olarak görülmektedir çünkü içinde çeşitli besin maddeleri barındırır. ABD Tarım Bakanlığı (USDA); süt, yoğurt, peynir dahil olmak üzere yağsız veya az yağlı süt ürünleri tüketilmesini önermektedir. Süt kemikler için çok faydalıdır çünkü sağlıklı kemikler ve dişler için gerekli kalsiyum için zengin bir kaynaktır. İnek sütü, aynı zamanda kemik sağlığına da iyi gelen D vitamini ile zengindir. Kalsiyum ve D vitamini birçok kemik hastalığının önlenmesine yardımcı olur. Özellikle çocuklar için süt ve süt ürünleri, kemik gelişiminde büyük fayda sağlar.

Süt, kalp için de çok yararlıdır. İnek sütü damar genişliğini artırabilen ve kan basıncını azaltabilen bir potasyum kaynağıdır. Yapılan araştırmalar göre potasyum alımının arttırılması ve sodyumun azaltılması, kalp hastalıklarının riskini azaltmakta önemli rol oynar. Araştırma, günde 4069 mg potasyum tüketenlerin, günde yaklaşık 1000 mg tüketenlere kıyasla kronik kalp hastalıklarına yakalanma riskinin yüzde 49 daha düşük olduğunu gösteriyor.

Süt yoğun miktarda D vitamini içerir. D vitamini, hücre büyümesinin düzenlenmesi ve kanserin önlenmesinde önemli rol oynar. Yapılan araştırmalar, en az güneş ışığı alan coğrafi bölgelerde kanserden ölme riskinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Süt de benzer bir koruma sağlayan D vitaminini içerir.

Süt zihin sağlığını da etkiler. Yeterli D vitamini alınması; ruh hali, iştah ve uyku ile ilişkili bir hormon olan serotonin üretimini destekler. D vitamini eksikliği, depresyon, kronik yorgunluğa yol açar.

Sonuç olarak, yapısında içerdiği yüksek kaliteli protein ve pek çok besleyici öğeler sayesinde çocukların zekâ ve fiziksel gelişiminde oldukça önemli bir yeri bulunan süt, yetişkinlerde de günlük hayat kalitesinin yükseltilmesi ve sürdürülmesi için önemlidir.

Yorum Yapın

user