ara
Kiraz kaç kalori

Kiraz Kaç Kalori

Kalori Hesaplama Aracı

Kalori

Kalori Dağılımı

%45 %45 %45
Karb. Protein Yağ

Besin Değeri Miktar
Kalori (kcal)
Yağ (g)
Kolesterol (mg)
Sodyum (mg)
Potasyum (mg)
Karbonhidrat (g)
Lif (g)
Protein (g)
A Vitamini (IU)
C Vitamini (mg)
Kalsiyum (mg)
Demir (mg)

Kiraz Kalorisi

  • 100 gram Kiraz 63 kaloridir.

  • 1 Avuç Kiraz 44 kaloridir.

  • 1 Su Bardağı (Çekirdekli) Kiraz 87 kaloridir.

Kiraz Hakkında

Kiraz, gülgillerden bir meyvedir. Ülkemizde pozitif sağlık etkileri ile oldukça fazla rağbet gören kiraz, global pazarlarda da sıkça adından söz ettirir. Öyle ki, yurt dışı pazaryerleri kirazı “Türk kirazı” şeklinde tanımlanmaktadır. Zira kiraz yetişmesi gereken bölgelerde ne aşırı sıcak, ne de aşırı soğuk iklim yaşanmalıdır. Türkiye ise, mevsim şartları ile kaliteli kiraz yetiştirmeye en müsait iklim tiplerine sahiptir. Kiraz çeşitleri, boyları, tatları ve yumuşaklık seçeneklerine göre kadar farklı şekillerde kategorize edilir. Satış rakamı farklılıkları da bu yüzden oluşur.

Kirazın Faydaları Nelerdir?

Yaz aylarında ulaşılması daha kolay olan kiraz, öncelikli olarak sıcak havalardaki bunalımı azaltma görevini üstlenir. İçeriğindeki su yoğunluğu, bir alternatif olarak aşırı su kaybının önüne geçmektedir. Kemik gelişimi, göz sağlığı, sindirim performansı A vitaminine bağlıdır. Kiraz, A B ve C vitaminlerini içerdiğinden, vücut sağlığı için oldukça önemlidir.

İçeriğinde bulunan B vitamini ise; dolaşım sistemlerinin düzgün çalışmasını sağlarken, hastalıklara karşı bir kalkan görevindedir. Aynı şekilde kiraz, enerji depolamada da ciddi bir yere sahiptir. C vitamini ise kan yapımı, kansere karşı mücadele, bağışıklık sistemi kuvvetlendirici vb. özelliklere sahiptir.

Görüldüğü üzere kiraz vitaminler açısından zengin ve sağlığı bu derecede etkileyebilen bir meyve iken, yararları sadece bununla sınırlı kalmıyor.

İdeal kilo hedeflemesinde diyetisyenlerin de önerdiği kiraz, lif içerir. Peki lif ne işe yarar? Lifler, özellikle ideal kilo hedefinize ulaşmada, kilo kaybı yaşamak istediğiniz süreçlerde en büyük yardımcınızdır. Lif açısından zengin gıdalar, glisemik endeksi düşük olduğu için uzun süre tokluk hissi sağlarlar. Glisemik indeks değeri yüksek olan besinler ise, ani doygunluk hissi ile başlayıp çabuk acıkma durumuna sebep olurlar.

Günlük kalori ihtiyacı programı oluşturmak ve buna göre hareket etmek, kilo kaybı için iyi bir yoldur. Kiraz, kalori hesaplamalarında çok büyük kalori değerlerine sahip değildir. Fakat yine de diyet döneminde gün içinde tüketilen miktardaki “kiraz kaç kalori“ notunu bir kenara kayıt etmek faydanıza olacaktır.

Kiraz kendi başına vücut için aranan bir gıda iken, kiraz sapı da bir o kadar etkilidir. Kiraz sapı, kiraz sapı çayı yapmada kullanılan bir çeşit bitkisel şifa görevindedir. Kiraz sapı çayı, sakinleştirici etkisinin yanı sıra, vücutta şişkinlik yaratan fazla suyun dışarı atılmasına yardımcı olur. Sindirim sistemini uyararak, çalışma fonksiyonlarını hızlandırır. Metabolizma hızını etkileyen kiraz sapı, tüketilen kirazların saplarının Güneş ışınları ile kurutularak biriktirilmesiyle stoklanabilir. Diğer yandan piyasada bulunan, kiraz sapı ürünlerini de satın alabilirsiniz.

kiraz

Kirazı Kişisel Bakımda Kullanmak

Tıpkı diğer meyvelerde olduğu gibi, kiraz mevsimi geldiğinde kolaylıkla elde edebileceğiniz kirazları doğadan gelen bir iksir gibi görebilirsiniz. Son yıllarda gündemde olan peeling bakımını, kimyasal içerikleri olan ürünler ile yapmak istemiyorsanız bu doğal peeling oldukça hoşunuza gidecektir. Kiraz ve yumuşatılmış yulafı bir kür haline getirerek yüzünüze masaj yapar gibi uygulayabilirsiniz. Doğal bir antioksidan kaynağı olan kiraz, cildinizdeki ölü hücrelerin giderilmesi ve canlı bir görünüme ulaşmada en büyük yardımcınız olacaktır. Kısacası kiraz, ideal kilo hedefinizden - sağlıklı yaşama, kişisel bakımdan – lezzetli tatlara kadar her açıdan tatmin edici bir meyvedir.

Yorum Yapın

user