Günlük Su İhtiyacı Hesaplama

Günlük su ihtiyacınızı hesaplamak için hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

Su İhtiyacı Hesaplama Aracı

Örn: 55

Günlük Ne Kadar Su İçmek Gereklidir?

Yetişkin bir insan vücudunun ortalama %60'ını oluşturan su, insan için oksijenden sonra gelen en değerli yaşam kaynağıdır. Su içmek, günümüzde pek çok farklı nedenden dolayı insanların aklına gelmiyor ya da ihmal ediliyor. Oysa ki, oksijenden sonra en değerli yaşam kaynağı olan su vücudun üçte ikisini oluşturuyor. Her içildiğinde hücrelerde depolanıyor, hücreleri besliyor ve taze tutuyor. Üçte biri ise kanda depolanıyor. Bu nedenle günlük su tüketimi tüm bireylerde büyük önem taşıyor. Doğru bilinen en büyük yanlışlardan bir tanesi, su yerine farklı içecekler ile suyun vücuda girdiğinin düşünülmesi. Çay, kahve gibi içecekler vücutta su atımını artırdığından dolayı kesinlikle su içmek ile karıştırılmamalıdır.

Su İçmenin Faydaları

Bir insanın yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürmesi açısından çok önemli olan su içmenin faydaları saymakla bitmiyor. Hücrelerin ve kanın sürekli taze kalmasını yenilenmesini sağlayan su, aynı zamanda karaciğer, kalp ve böbrekler ile birlikte tüm bedenin sağlığı açısından oldukça büyük öneme sahiptir. İnsan vücuduna günde 3 kez yiyecek giriyor. Bu yiyeceklerin hazmedilmesi sonucunda vücutta toksinler oluşmaya başlıyor. Günlük olarak vücudun su ihtiyacını karşılamak vücutta oluşan bu toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Su içmek aynı zamanda vücut derisinin tam anlamıyla beslenmesini ve ışıl ışıl bir tene sahip olunmasını sağlar.

gunluk-su-ihtiyaci

Az Su İçmenin Zararları Nelerdir?

Suyun insan vücudundaki yeri çok fazla olduğundan dolayı az su içmek, insan vücudunda büyük zararlara yol açabilir. Günlük su ihtiyacı karşılanmadığında, unutkanlık, baş ağrısı, kabızlık, saç dökülmesi, cilt kuruması ve kas sorunları gibi bir çok sorunla karşılaşılabilir.

Su Hangi Aralıklarla Tüketilmelidir?

Her ne kadar su içmek önemli olsa da, suyu doğru zamanlarda içmenin insan vücuduna çok daha fazla faydası bulunmaktadır.

  • Spor yaparken, mutlaka 10 ila 15 dakika arasında su içmek spor sırasında suya ihtiyacı olan kaslara çok faydalı olacaktır.
  • Formunuzu korumak için, yemeklerden önce bir bardak su içmek beyindeki açlık uyarıcılarını erken uyarır ve tokluk hissi daha erken iletilir.
  • Yatmadan önce bir bardak su içmek, organların gece boyunca ihtiyacı olan su ihtiyacını karşılamak için oldukça önemlidir.
  • Sabah uyanır uyanmaz su içmek gece boyunca vücutta oluşan toksinlerin vücuttan atılması açısından oldukça önemlidir.

İnsan Vücudunun Günlük Su İhtiyacı

İnsan vücudu daima suya ihtiyaç duyar. Her bireyin günlük su ihtiyacı farklılık göstermektedir. Örneğin; yetişkin bir erkeğin vücudunun %60'ı su iken, çocuklarda bu oran %65 ila 75 arası, kadınlarda ise %50 oranındadır. Su içmek bir insanın vücut sağlığını kusursuz şekilde devam ettirebilmesi için en önemli ihtiyaçtır. Bu nedenle günde en az 2 litre su tüketilmesi gerekmektedir. Mevsimsel olarak su tüketimi değişiklik gösterse de vücudun ihtiyacı kesinlikle değişmiyor. Örneğin; yaz aylarında sıcaktan dolayı 2 litrenin üzerinde su tüketmenin insan vücuduna herhangi bir zararı bulunmuyor. Fakat kış ayları soğuk olduğu için insanlar daha çok çay, kahve gibi içecekler içerek su ihtiyacını göz ardı edebiliyorlar.

Yorum Yapın

user
user

Cano 30.07.2019 - 13:15

Az su içmek cildi kötü yapıyor.