Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama

Hesaplama aracına gerekli verileri girerek günlük kalori ihtiyacınızı hesaplayabilirsiniz.

Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama Aracı

Örn: 60
Örn: 160

Günlük Kalori İhtiyacı Nedir?

Günlük kalori ihtiyacı, bazal metabolizma hızı üzerinden hesaplanan ve gün içerisinde almamız gereken kalori miktarıdır. Bu kalori değerini takip ederek, kilonun korunması için alınması gereken kalori miktarı bulunmuş olur. Hesaplama işleminde cinsiyet, kilo, boy, yaş ve aktivite seviyesi belirleyici parametrelerdir.

Sitemizde bazal metabolizma hızı hesaplama formülü olarak Mifflin-St Jeor denklemi kullanılmaktadır. Bulunan değer üzerinden günlük aktivite seviyesinin de hesaba katılmasıyla günlük kalori ihtiyacı belirlenmektedir.

"Günde Ne Kadar Kalori Almalıyım?" Sorusu Neden Önemli

Günde alınması gereken kalori miktarı, kilosunu korumak, kilo vermek ya da kilo almak isteyenler için temel hareket noktasını işaret etmektedir. Kilo vermek isteyen insanlar, günlük kalori ihtiyacının altına inerek bu hedefe ulaşmaya çalışırlar. Kilo almak isteyen insanlar ise tam tersi şekilde, günlük kalori ihtiyacının üzerine çıkarak kilo alma hedefine ulaşmaya çalışırlar.

gunluk-kalori-ihtiyaci

Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyım?

Yukarıda da bahsedildiği gibi, kilo vermek için günlük kalori ihtiyacının tespiti ve bu kalori değerinin altında beslenilmesi önemli bir faktör olarak öne çıkar. Günde alınan kalori miktarını takip etmek için cep telefonunuza yükleyeceğiniz çeşitli mobil aplikasyonlar ya da online kalori takip programları işinize yarayabilir. Ancak unutulmamalıdır ki, en iyi ve doğru sonuç sağlık personellerinin yönlendirme ve desteğiyle sağlanacaktır.

Yorum Yapın

user