ara
Fındık kaç kalori

Fındık Kaç Kalori

Kalori Hesaplama Aracı

Kalori

Kalori Dağılımı

%45 %45 %45
Karb. Protein Yağ

Besin Değeri Miktar
Kalori (kcal)
Yağ (g)
Kolesterol (mg)
Sodyum (mg)
Potasyum (mg)
Karbonhidrat (g)
Lif (g)
Protein (g)
A Vitamini (IU)
C Vitamini (mg)
Kalsiyum (mg)
Demir (mg)

Fındık Kalorisi

 • 100 gram Fındık 628 kaloridir.

 • 1 Adet Fındık 13 kaloridir.

 • 1 Avuç Fındık 188 kaloridir.

 • 1 Su Bardağı Fındık 597 kaloridir.

Fındığın Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde yoğun şekilde üretilen besinlerden bir tanesi olan fındık, hem lezzetiyle hem de faydalarıyla insanların evlerinden eksik olmayan besinler arasında yer alıyor. Fındık besin değeri olarak oldukça zengin bir besin olmasına rağmen, doğru tüketilmediğinde de vücuda bir çok zararı olabiliyor.

Fındık Nerede Yetişir?

Dünya üzeride İtalya, İspanya, Azerbaycan, Gürcistan ve ABD'de üretilen fındık, dünya üzerinde en yoğun olarak ülkemizde yetişmektedir. Ülkemizde Karadeniz bölgesindeki 13 ilde çok yoğun bir şekilde üretilir. Her yıl ortalama 550 bin ton fındık üretimi yapılırken, bu alanda Türkiye zirvede ve dünyadaki fındık ihtiyacının %70'ini sağlıyor.

findik

1 Fındık Kaç Kalori?

1 adet fındığın içerisinde 13 kcal kalori bulunmaktadır.

Fındık kalori olarak oldukça yüksek bir değere sahiptir. Bununla birlikte içinde yer alan kalorinin büyük bir kısmını yağ oluşturduğundan kontrolü bir şekilde tüketilmesi oldukça önemlidir. Kontrolsüz tüketilmesi vücutta rahatsızlıklara sebep olabilir. Doktor tavsiyelerine göre, tüketilen her 1 adet fındık için 1 dakika yürümek gerekir. Bu nedenle tüketim sırasında dikkatli olunmalıdır.

Fındık Yemenin Yararları Nelerdir?

Lezzetiyle evlerden eksik olmayan fındık, bunun dışında vücuda çok faydalı bir besindir. İçerisinde bol miktarda lif bulundururken, protein, karbonhidrat, E, B6, B12 gibi vitaminlerin yanı sıra kalsiyum, folat, demir, manganez ve çinko gibi minarelleri de içerisinde barındırıyor. Omega-3 açısından da oldukça zengindir. İşte mucizevi besin fındığın yararları;

 • E vitamini açısından zengin bir kaynak olduğu için bağışıklığı güçlendirip vücutta antioksidan depolaması yapar. Bu sayede vücudun yeni hastalıklara karşı mücadele etmesine yardımcıdır.
 • Fındık içerdiği B6 vitamini ile birlikte vücuttaki sinir iletim sistemlerinin ve sinirlerin sağlamlaşmasını sağlarken, sinirlerin yenilenmesi için gerekli olan hormonların salgılanmasına yardımcı olur.
 • Fındık B12 vitamini ile birlikte beyin sağlığını korurken, zihinsel ve psikolojik olarak rahatlamayı sağlamada yardımcıdır.
 • Fındık lif ve yağ kaynağı olduğu için tüketildiğinde tokluk hissini artırır.
 • Fındık doymamış yağ asitlerinin vücuttan atılmasını sağlayarak kötü kolesterolü düşürür ve kalp krizi riskini en aza indirir.
 • Hamilelik döneminde bebeğin beyin ve omurilik gelişimi için ihtiyacı olan folat fındığın içerisinde yer almaktadır. Bu nedenle hamilelik süresince tüketilmesi önerilir.

Fındığın Zararları Nelerdir?

Fındık faydaları açısında oldukça önemli bir besin olsa da kontrollü tüketilmediğinde vücuda zararları olabilir. Bunlar;

 • İçerisindeki kalorinin %80'i yağ kaynaklı olduğu için fazla tüketilirse kilo aldırır.
 • Doktorlar tansiyon hastalarının fazla tüketmemesi gerektiğini tavsiye ediyorlar.
 • Çeşitli alerjik rahatsızlıkları olan kişilerin doktorlarına danışmadan tüketmemeleri önerilir.

Günde 1 Avuç Fındık Tüketilmelidir

Doktorlar her gün fındık tüketilmesini öneriyorlar. Günde 1 porsiyon fındık tüketilmesi vücut için oldukça faydalıdır. 1 porsiyon fındık ise bir avuç olarak düşünülebilir.

Yorum Yapın

user