ara
Elma kaç kalori

Elma Kaç Kalori

Kalori Hesaplama Aracı

Kalori

Kalori Dağılımı

%45 %45 %45
Karb. Protein Yağ

Besin Değeri Miktar
Kalori (kcal)
Yağ (g)
Kolesterol (mg)
Sodyum (mg)
Potasyum (mg)
Karbonhidrat (g)
Lif (g)
Protein (g)
A Vitamini (IU)
C Vitamini (mg)
Kalsiyum (mg)
Demir (mg)

Elma Kalorisi

  • 100 gram Elma 52 kaloridir.

  • 1 Adet (Orta Boy) Elma 94 kaloridir.

  • 1 Adet (Küçük Boy) Elma 62 kaloridir.

  • 1 Adet (Büyük Boy) Elma 114 kaloridir.

Elma Glisemik İndeksi

  • Glisemik İndeks: 40 (Düşük)
  • gr. İçin Glisemik Yük:

Elma Hakkında

Elma, aslen güller familyasına ait, dünya üzerinde 4 kıtadan fazla yerde yetiştiriciliğine önem verilen bir meyvedir. Özellikle soğuk ve ılıman iklimlere sahip bölgelerde yetiştirilmesi uygundur. Yetiştiriciliğinde Çin’in birinci sırada yer aldığı elma üretimi, ülkemizde de yüksek miktarda yapılıyor. Elmanın faydaları saymakla bitmezken ve böylesine kolay ulaşılabilirken, bu sağlık iksirini değerlendirmemek olmaz! Hatta bu durumla ilgili olarak bir İngiliz sözü; ”Günde bir elma, o gün doktoru uzak tutar!” der. Elmanın faydaları; vitaminlerden tutun, antioksidanlara, sağlıklı zayıflamadan tutun da kansere kadar her alanda etkisini gösteriyor.

Elmanın Faydaları Nelerdir?

Bir elma ortalama 30 vitamin çeşidini içermektedir. En yüksek oranda Provitamin A, vitamin B1, B2, B6, E ve C vitamini çeşitlerine sahiptir. Sağlık için oluşan bu pozitif etkileri, yalnızca vitaminlerle sınırlı kalmıyor. Elma, içerdiği lif yapısı ile de kontrollü beslenme ihtimalini en yükseğe taşıyor. Lifli besinler gerekli besin değerlerini yüksek oranda karşılayabildiğinden, tokluk hissi vererek gereksiz besin tüketiminin önüne geçiyor.

Yapılan araştırmalara göre, elmanın neredeyse %70’inin vitaminlerle kaplı olduğu saptanmıştır. Bu sayede bağışıklık sistemi kuvvetlendirilebilir ve düzenli tüketimde hastalıklar uzakta tutulabilir. Vitamin ihtiyaçlarını karşılayabilen vücut daha sağlıklı çalışır ve dolayısıyla hastalık ihtimali ertelenir. 2006’da yapılan bir Alzheimer araştırmasında, düzenli olarak elma tüketen bireylerin hatırlama oranlarının diğer hastalara kıyasla daha iyi olduğu bulgusu saptanmıştır.

Elmanın faydaları bir yana dursun, yalnızca sağlıklı olduğu için değil, aynı zamanda atıştırmalık olarak dahi tüketebileceğiniz bir meyvedir. Araştırmalara göre elma diyet listenize ekleyebileceğiniz en önemli besinlerin başında geliyor. Zira bahsedildiği gibi lif etkilerinin yanı sıra, atıştırma alışkanlığını sağlıklı bir noktaya taşıyor. Şüphesiz ki elmanın mucizevi bir besin olmasını sağlayan en güncel bilgi ise, kansere karşı iyi geldiği yönündeki bulgulardır. Elmanın bir simge olarak her yerde karşımıza çıkması, hemen her yerde elmayı hatırlatacak semboller görmemiz ise bu sağlıklı besini düzenli tüketmek için bir fırsattır.

Elmanın genelinin su depolu olması, suyunuzu yemenizi bile sağlayabiliyor! Evet, bir elma yediğinizde, o anki susuzluk hissiniz de kayboluyor, çünkü “suyunuzu yemiş” oluyorsunuz. Elmanın faydalarının fazlalığı kadar, elma çeşitliliği de oldukça fazladır. Özellikle renk skalasını tanıyarak tespit etmeye çalıştığımız elma, tatlıdan ekşiye çeşitli lezzetlere sahip. Elma cinsleri genel olarak yeryüzünde 6000’i aşkın çeşit imkanı ile var olmakta.Bu da insanlığa oldukça yüksek miktarda lezzet çeşitliliği alternatifi sağlıyor.

elma-kac-kalori

Elma Kaç Kalori?

1 adet orta boy elma (170 gr) 88 kaloridir. Büyük boy bir elma (220 gr) 114 kalori, küçük boy bir elma (120 gr) ise 62 kaloridir.

Elmayı İksir Gibi Kullanmak

Elma kurutularak kullanımda, çayı yapılması uygun bir meyvedir. Farklı bir tat ile tüketebileceğiniz elma çayı, sakinleştirici özelliği sayesinde uyku düzenlemesinde de etkili bir role sahiptir.

Elma kalori değeri düşüklüğü sayesinde, beslenmenize rahatlıkla ekleyebileceğiniz bir besindir. Özellikle diyet dönemlerinde aniden tutan tatlı krizlerini, elma dilimleri üzerine dökülen tarçınla tüketerek geçiştirebilirsiniz. Elma meyvesi, sıvıya dönüştürülebilir hali ile özellikle yaz aylarında kullanılabilir. Örneğin elma kompostosu yaparak hem daha doğal, hem de serinletici ve faydalı bir içecek elde etmiş olursunuz.

Elmanın kullanım çeşidi olarak görebileceğimiz yerlerden biri de elma sirkesi. Boğaz iltihapları ve çeşitli boğaz hastalıkları durumunda da elma sirkesi su ile seyreltilerek kullanılabilir. İçerdiği maddeler sebebiyle, tahriş durumlarında da iyileştirici bir etkiye sahiptir.

Kişisel bakım alanında da kullanılabilen elma meyvesi,özellikle cilt lekeleri ile savaşmada ve akne problemlerinde de kullanılabilir.Evde uygulayabileceğiniz bu elma maskeleri, hem elma sirkesi ile,hem de çiğ bir elma ile yapılabilir.

Elma Nasıl Muhafaza Edilir?

Fazla miktarda elma alımlarında yaşanan bir problem olarak elma çürükleri, olgunlaşma sürecinin sürekli devam etmesi ile alakalıdır. Bu süreç devam ederken, olgunlaşmayla çeşitli asitler harekete geçer ve çürümeye sebep olur. Bu yüzden elma stoklama durumunda, elmalar diğer sebze ve ya meyveler ile aynı yerde bulundurmamalıdır. Mümkünse sürekli hava akışı olan, serin yerlerde bekletilmelidir.

Yorum Yapın

user