Bazal Metabolizma Hızı Hesaplama

BMH hesaplama için hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

Bazal Metabolizma Hızı Hesaplama Aracı

Örn: 60
Örn: 160

Bazal Metabolizma Hızı Nedir?

Bazal Metabolizma Hızı, vücudumuzun temel yaşam fonksiyonlarını gerçekleştirirken, kullandığı kalori miktarıdır. Bütün gün hareket etmeden, dinlenme halinde kaldığınız varsayılarak hesaplanır. En basit haliyle vücudunuzun yaşamını sürdürebilmesi için ihtiyacı olan minimum kalori miktarıdır.

Bazal metabolizma hızınızı öğrenerek vücudunuzun kendisini ısıtması, düşünmesi, nefes alıp verebilmesi ve kan dolaşımı yapabilmesi gibi kontrol dışında gerçekleşen işlemler için ihtiyaç duyduğu kalori miktarını öğrenebiliriz. Bu sayede kendinize uygun ve sağlıklı bir beslenme programı oluşturabilirsiniz. Bu beslenme programı sayesinde kas kütlesini arttırabilir, yağ yakımını hızlandırabilir veya kilonuzu korumak için almanız gereken kalori miktarını hesaplayabilirsiniz.

Bazal Metabolizma Hızı Nasıl Artırılır?

Koşmak, yürüyüş yapmak veya bisiklete binmek gibi egzersizler yaparak günlük yakılan kalori miktarını artırmak, kısa vadede metabolizma hızınızda değişim sağlamayabilir. Ancak ağırlık kaldırma gibi uzun vadede kas kütlenizi artıracak aktiviteler, bazal metabolizma hızınızı artırmanıza olanak sağlar. Çünkü kaslar yapıları gereği daha fazla enerji harcamaktadırlar. Böylece siz de dinlenme halinde bile, daha fazla kalori yakabilecek düzeye ulaşabilirsiniz.

Bazal Metabolizma Hızını Arttırmanın Püf Noktaları

Günlük egzersizler doğrultusunda, BMH'nızı arttırabilmek mümkün. Ancak çeşitli beslenme yöntemleri de BMH’nizi arttırmaya yardımcı olacaktır. Bunlara günde 10-12 bardak su içmek, günlük beslenmenizi sık ve az öğünlere bölmek, lifli besinler tüketmek gibi bir çok örneği mevcuttur. Ayrıca uyku düzeninizi, günde en az 6 saat uyumaya odaklı olarak değiştirerek BMH’nizi arttırmaya yardımcı olabilirsiniz.

Bazal Metabolizma Hızı Nasıl Hesaplanır

Kendi içerisinde birçok karmaşık etkeni olan bazal metabolizma hızını, en doğru şekilde hesaplamak isterseniz, sağlık merkezlerinde veya hastanelerde ulaşabileceğiniz ‘Kalorimetre’ cihazları aracılığıyla hesaplayabilirsiniz. Ancak yaklaşık değerleri öğrenmek için, sistemimizdeki hesap makinesini kullanabilir ve yakın değerleri öğrenebilirsiniz.

Bazal metabolizma hızı hesaplamada öne çıkan iki yöntem vardır. Bunlardan ilki Mifflin-St Jeor denklemi, diğeri ise Harris-Benedict formülüdür. Sistemimizde kullandığımız yöntem, Mifflin-St Jeor denklemidir.

Kadınlar için Bazal Metabolizma Hesaplama

10xKilo(kg) + 6.25xBoy(cm) - 5xYaş - 161

Erkekler için Bazal Metabolizma Hesaplama

10xKilo(kg) + 6.25xBoy(cm) - 5xYaş + 5

Günde Ne Kadar Kalori Almalıyım?

Günlük kalori ihtiyacınızı hesaplamak için ilgili hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

Yorum Yapın

user